İnternet

İNTERNET

 

Internet, dünyadaki birçok bilgisayarın modem vasıtası ile birbirine bağlanması sonucu oluşturulmuş büyük bir bilgisayar ağıdır. İnternete bağlandığımız zaman bizim bilgisayarımız da internet adlı bilgisayar ağının bir elemanı olur.

SUNUCU BİLGİSAYAR (SERVER)

İnternetteki bilgiler Server (Sunucu) denilen bilgisayarların manyetik ortamında (harddisk) saklanır. İnternette tüm bilgisayarlar bu sunucu bilgisayarlara bağlıdır, sunucular da birbirine bağlıdır. Bu sayede sunucu bilgisayarlar arasında veri ve bilgi transferi gerçekleştirilebilir.

BİLGİSAYARLAR ARASI İLETİŞİM

Veri veya bilgi aktarımların gerçekleşebilmesi için her bilgisayarın bir IP (Internet Protocol) numarası olması gereklidir. Bu IP numarası sayesinde bilgisayarlar bilgiyi alacakları ve gönderecekleri adresleri belirlerler. IP numarası 192.168.4.1 gibi birbirleriyle nokta ile ayrılmış dört adet sayıdan oluşur. Internet üzerinde bulunan adresleri belirlemek için kullandığımız www.webgrubu.net gibi adresler kullanırız. IP numaraları, kullandığımız bu web adreslerinin DNS (domain name server) sunucuları tarafından sayısala çevrilmiş halini oluştururlar. Bilgisayarımız internete bağlandığı zaman internet servis sağlayıcımız (ISS) bizim bilgisayarımıza geçici bir IP numarası verir. İnternet aboneliği sırasında sabit IP talebimiz olmadıysa, bağlantımızı kesip tekrar bağlandığımız zaman IP numaramız değişmiş olur. Bu IP numarası sayesinde internette neler yaptığımız, bilgisayarımızın hangi web sitelerine bağlandığı ortaya çıkar. Tüm bilgisayarlar internet üzerinde kendi aralarında TCP/IP adı verilen bir iletişim protokolü ile bilgi transferini gerçekleştirirler. Web adres olarak www.amyo.ankara.edu.tr yazıldığında, tr (Türkiye) altındaki edu (eğitim kurumları) altındaki Ankara (Ankara Üniversitesi) altındaki amyo (Ankara Meslek Yüksekokulu) altındaki www (Internet sunucu) bilgisayarı içindeki giriş sayfası görüntülenir.

İNTERNET TARAYICISI (BROWSER)

İnternetteki web sayfalarını görüntülemek için kullanılan yazılımlara internet tarayıcısı (Browser) adı verilir. Bilgisayarımıza işletim sistemi kurulurken internet tarayıcısı da yüklenmiş olur. Windows işletim sisteminde en çok kullanılan browser Google Crome, Internet Explorer, Mozilla, Firefox, Safari, Opera veya Netscape Communicator’ dur.

ALAN ADI UZANTILARI

Uzantı Açılımı Anlamı Örnek
.com   Ticari www.berkcan.com
.net   Bilgisayar network www.webgrubu.net
.gov   Kamu kurumu www.turkiye.gov.tr
.mil   Askeriye  
edu   Üniversite www.gazi.edu.tr
.org   Organizasyon, dernek, vakıf  
.k12   Ortaokul, lise www.ankaralisesi.meb.k12.tr
.biz   Uluslararası firma

www.bilgisayarkursu.biz.tr

indobokep borneowebhosting video bokep indonesia videongentot bokeper entotin videomesum bokepindonesia informasiku videopornoindonesia bigohot